Basit Malzemelerle Fen Deneyi Örnekleri

BASİT MALZEMELERLE FEN DENEYLERİ

indir (1)

Fen eğitimi nasıl yapılmalı başlığı altında yapılan konferansımızın ikinci konuğu Tayland’dan gelen Janchai Yingprayoon’du. Bizlere basit malzemelerle nasıl fen deneyleri yapılacağını ve derslerin nasıl günlük hayatla ilişkilendirileceği konusunda bilgiler verdi. Yapmış olduğu deneylerde bazılarını sizinle paylaşmak istedim.

İlk olarak fen derslerinde gözlemin önemini vurgulamak için bizlere güzel bir gözlem oyunu yaptırdı.

images (3)

Bundan bahsedecek olursak; ilk başta herkesin ellerini uzatmasını ve baş parmakları yukarı gelecek şekilde tutmasını istedi. Daha sonra havada ellerimizin avuç işlerini birleştirmemizi istedi. Baş parmaklarımızın aşağıya bakıyor olmasını önemle vurguladı. Ve ellerimizi ters çevirmemizi istedi fakat kimse elini çeviremedi fakat Janchai Yingprayoon ellerini kolay bir şekilde çevirmişti. Gözlemi iyi olanlar işin püf noktasını kolayca fark etmişlerdi. Janchai Yingprayoon biz baş parmaklarımıza bakarken ellerinin yönünü çevirmişti. Yapmış olduğu bu etkinlikte iyi bir gözlemci olmamız gerektiğini bize çok güzel şekilde anlatmıştı.

Elinde üç bardakla bizleri şaşırtmaya devam etti. Elindeki bardakların üçünün içi de boştu. Birinin içine bi miktar su koydu ve diğerlerine aktarmaya başladı bizler bu sefer daha dikkatli şekilde incelemiştik ve suyun en son hangi bardakta olduğundan emindik. Janchai Yingprayoon teker teker bardakları çevirdi ve hiç birinin içinde su yoktu. Bardakların tabanına bebek bezlerindeki gibi emici bir yapı koymuştu ve böylece hiçbir bardakta su kalmamıştı. Janchai fen dersini günlük hayattaki güzel bir örnekle bizlere anlatmış oldu.

Kendisinin başına gelen küçük bir olaydan da bahsetti. Bir konferansı sırasında gözlüğünü unutmuş ve gözlüğüne ihtiyacı varmış buna çözüm olarak delikli gözlük fikrini düşünmüş ve bu sayede bir süreliğine de olsa gözlük problemini çözmüş.

Bir bardak ve iple yapmış olduğu bir materyalden değişik hayvan sesleri çıkararak öğrencilerin ilgisini çekebileceğimizi bize gösterdi.

images (2)

Deney tüplerini bir araya getirerek bir müzik aleti yapmıştı ve böylece fen ile müziğin ilişkisini bizlere göstermiş oldu.

Bir alkol tabancası da hazırlamıştı. Bir deney tüpünün içine az miktarda alkol döktü ve ucuna bir cisim yerleştirdi. Tüpün içine çakmakla ateş verdiğinde ucundaki cisim uçtu.

SAM_1925

Pet şişe kapaklarından küçük bir mikroskop da yapmıştı. Bu mikroskop ile soğan zarı, tükürük vb. gibi şeyleri izleyebileceğimizi de bize gösterdi ve bu küçük mikroskoptan hepimize hediye etti.SAM_1930

Rusya’da bir okulda sesin nasıl yayıldığını göstermek için yine güzel ve basit bir deney yapmış. Bütün öğrencileri tek sıra halinde dizmiş ve ellerine birer bayrak vermiş kendiside en sona geçmiş. Ve elinde bulunan düdüğü çaldığında sesi duyanların kaldırmasını istemiş. Janchai Yingprayoon düdüğü çaldığına arkadan öne hızlı bir şekilde bayraklar kaldırılmış. Bu şekilde sesin ne kadar hızlı olduğunu ve dalgalar halinde yayıldığını göstermiş olmuş.

Sizlere son olarak bize yaptırdığı bir etkinlikten daha bahsetmek istiyorum. İşaret parmaklarımızı birleştirmemizi istedi ve önce parmaklarımıza daha sonra ileriye bakmamızı söyledi. Bunu yaptığımızda sanki parmaklarımızın ortasında bir sosis varmış gibi görünüyordu. Bunun nedeni olarak gözümüzün iki görünüm aldığını ve bunların ortada üst üste bindiğini bu yüzden bu şekilde görünüm oluştuğunu söyledi.

images (4)

Janchai Yingprayoon’un bizlere zaman ayırdığı için ve fen dersinin nasıl eğlenceli hale geleceğini gösterdiği için çok teşekkür ediyorum.

Reklamlar